22.9.2009

קרית מלאכי- חזון לעתיד

קרית מלאכי-פרויקט אורבני של טיטו אדריכלים.
גודל: כ-4,000 יח"ד; כ-70,000 מ"ר שטחים ציבוריים על סה"כ 542,000 מ"ר.תיאור: שכונת מגורים חדשה היוצרת אלטרנטיבה לחיים האורבניים הקיימים בקרית מלאכי.השכונה יוצרת מרקם עירוני חדש המבוסס על 2 צירים מרכזיים ניצבים זה לזה: ציר חינוך וציר מסחר השזורים בתוך אזור מגורים חדש.הפרויקט מכיל מבני ציבור ומסחר בקנה מידה עירוני לרווחת תושבי כל העיר לצד מגוון סוגי מגורים החל מצמודי קרקע וכלה ברבי קומות.יזם: אחוזת רוטנר.

חזון האדריכל
בכל פעם שאנו ניגשים לתכנן תכנית בניין עיר, אנו מנתחים את המצב הקיים ומשליכים את התובנות שלנו אל פוטנציאל ההתפתחות העתידית ביחס למצב הקיים.כאדריכלי הפרויקט אנו מנסים ליצור גישה חדשה אשר מסתכלת אל העתיד שאנו ביחד עם קברניטי העיר והיזמים רוצים להעניק לקריית מלאכי.אנו חיים בעידן של התפתחות מתמדת ושינוים וחידושים אין סופיים. יש צורך להסתכל לטווח רחוק, (עשר שנים ויותר), ולהבין את ההתקדמות הטכנולוגית התחבורתית האקולוגית ואת ההשלכות על צורת המגורים.אנחנו לא רוצים לצפות את העתיד אלא לתכנן אותו.סכמת התכנון מתבססת על ציר ליניארי המחבר בין שני מוקדים מרכזיים בשכונה ונשענים על תשתית קיימת של רח' בן גוריון הקיים בעיר. עם הציר הליניארי מצטלב ציר נוסף ציר הולכי רגל אשר גם שורשיו נעוצים בלב הירוק של העיר הקיימת, ומרחקי ההליכה לאורכו מאפשרים קשר רגלי בין המוקדים הצבורים הפרוסים לאורכו בתחום השכונה החדשה ובתחום העיר הקיימת.בנקודת המפגש בין הצירים, מתרחש אירוע עירוני, המיוצג על ידי חלל ציבורי מוגדר ומתוחם ומאופיין בשילוב של מגורים, פעילות ציבורית ופעילות מסחרית.מנקודת המפגש מתפשטות טבעות המגדירות את רמת הציבוריות אשר הופכת ממקום ציבורי, (כיכר עירונית), דרך ריאות ירוקות – ציבורי שכונתי, ועד לאזור מגורים פרטי.השכונה כוללת מגוון רחב של צורות מגורים ומתאימה הן למשפרי דיור והן לתושבים חדשים.בגלל אופי השכונה וגודלה ביחס לעיר הקיימת אנו מאמינים ביכולתנו ליצור שינוי שיביא תנופת פיתוח ושיפור התדמית של העיר והאזור כולו.


בתמונה: קרית מלאכי- התכנית המוצעת
התכנון מלווה ביועצים אשר הפכו שותפים לחזון ולתכנון העתידי, וכל אחד בתחומו מחויב לאותם עקרונות תכנון;1. צורכי ציבור, (התמצאות, קנה מידה אנושי, מרחקי הליכה בין מוסדות ומוקדים, חללים ציבורים ).2. התייחסות סביבתית, (אקולוגית).3. סכמה עקרונית ברורה ומנגד רב גוניות בצורות מגורים.4. טכנולוגיה, התאמה למערכות מתקדמות בשימוש מייד ובשימוש עתידי, (מערכות חשמל, תקשורת ומים).


בתמונה: מבט לציר העירוני המרכזי-מבט יום

בתמונה: מבט לציר העירוני המרכזי-מבט לילה


בתמונה: מבט לכללי לעיר החדשה

לינק לפרויקט בעיריית קרית מלאכי: